Bor
post-authorNémeti Sándor
2020. április 01.

Kanczler András: „A rohanó világunknak a Tokaji borvidék választ ad”

post

Kanczler András és Basa Richárd által 2011-ben alapított Basilicus Szőlőbirtok hét hektáron gazdálkodik hat dűlőben, elsősorban Tarcalon (Mestervölgy, Fekete-hegy, Lónyai, Előhegy), Bodrogkeresztúron (Lapis), illetve Tokaj (Meleg-oldal) határán. A szőlőt biomódszerekkel művelik, a borokat minimális beavatkozással, fajélesztővel beoltva készítik, ezeket főként hordóban erjesztik és néha itt is érlelik. Aki bővebben is kíváncsi a pincészetre, az elolvashatja a Kanczler Andrással készített interjúmat ITT. Most viszont kérésemre András megosztja a WineArtCulture olvasóival, hogy milyen volt számukra a 2019-es év, illetve milyen tervekkel várják a 2020-at.

Évértékelés Kanczler András tollából:

„A természet egyik évben bőséges, a következőkben pedig egy kicsit elvesz, ennek köszönhetően a Tokaji borvidéken minden évjárat más és más: hidegebb, melegebb, havas vagy szárazabb tél, korán érkező tavasz, forró vagy esős nyár, kiszámíthatatlan ősz. Januárban várakozunk és tervezünk, júniusban reménykedünk, novemberben az első borokat kóstolva viszont megpihenünk és megköszönjük, amit az évjárat adott számunkra. Abban a szerencsében van részünk, hogy Tokajnak van egy különleges szőlőfajtája, a furmint, amelyből habzóbor, pezsgőbor, gazdag száraz bor, szamorodni és aszúbor is készíthető. A Zemplénbe érkező vendég a Tokaji borvidéken a különlegességeket keresi és ezt meg is találhatja. A borért érkezik, melyhez még társul egy gyönyörű földrajzi környezet látványa, vulkanikus hegyekkel, dombokkal, folyókkal, tiszta levegővel. Sokszor kérdezik, hogy mit lehet itt csinálni? A rohanó, stresszes világunknak a Tokaji borvidék és az itt készült bor aktuális választ ad: meg kell egy kicsit állni, megpihenni, meditálni, csodálni kell a természeti szépséget és a kincsét, a bort. Kóstolgatni szárazat, édeset, megérezni a természet huncutságát, amit a különböző évjáratokba belevarázsol. A természet minden évben megújulva új és új meglepetéseket varázsol a borban.

A 2017 és 2018 bőséggel áldott meg minket, a 2019 viszont kevesebb, de nagyon finom borokat adott. Korán kezdve a szüretet a sárga muskotály és a furmint pezsgő-alapbor egészséges érett fürtöket adott számunkra. Szeptember vége viszont 3 hét esővel megálljt parancsolt. De mivel mégis csak Tokajban vagyunk, elindult az aszúsodás, a természet ránk bízva, hogy milyen borokat szeretnénk készíteni majd: dűlős száraz bort válogatott szürettel, késői szüretet, szamorodnit, vagy egy különleges aszúbort. A melegebb löszös dűlők a száraz bort adták, míg a vulkanikus dűlők az aszúszemeket. Mindent összevetve a 2019-es évjárat finom, illatban gazdag száraz borokat, nagyon édes késői szüreteket, és remek aszúborokat adott. Immár harmadik éve készítjük el Tokaj-Hegyalja régi vörös szőlőfajtájából, a purcsinból vörösborunkat. A Basilicus Szőlőbirtokon a borkóstolók végén a Purcsin vörösbor 2018-as és 2019-es évjárata minden kedves idelátogató részére ajándékként megkóstolható. Amint túl leszünk a koronavírus-járványon, mindenkit szeretettel várunk Tarcalra és egyben a Basilicus Szőlőbirtokra.”

Borítókép: basilicus.hu

Ez is érdekelhet

Bor egyéb

Bortrendek és borhibák

2020. július 27.
Bor interjú
Bor teszt-értékelés

A hónap felfedezettje

2021. szeptember 22.
Bor teszt-értékelés

Balaton, borok és szerelem

2021. november 04.
Borturizmus
Bor teszt-értékelés
Bor teszt-értékelés

Küldj egy üzenetet!