Gasztronómia
post-authorNémeti Sándor
2024. szeptember 02.

Így készül az eredeti olasz pizzatészta

post

Az eredeti olasz pizzatészta elkészítése viszonylag egyszerű, de a megfelelő alapanyagok használata és az elkészítési folyamat precíz követése kulcsfontosságú. Ennek a hagyományos receptnek a segítségével most otthon is könnyen nekiláthattok az elkészítéséhez, a feltét rajta pedig csak tőletek függ, de szerintem nem érdemes túl bonyolítani a dolgokat.

A pizza rövid története

A pizza története hosszú és érdekes múltra tekint vissza, melynek gyökerei az ókori civilizációkhoz nyúlnak vissza, de az általunk ismert modern pizza Olaszországban született. Az ókori Egyiptomban, Görögországban és Rómában már készítettek egyszerű lepényeket, melyekre különféle feltéteket helyeztek. Az egyiptomiak lapos kenyeret sütöttek, amelyet gyógynövényekkel ízesítettek, a görögök egy "plakous" nevű ételt, amely lapos kenyér volt, olívaolajjal, fűszerekkel és egyéb feltétekkel. A rómaiak pedig a "panis focacius"-t, mely gyakorlatilag egy lapos kenyér, amelyet gyakran fűszerekkel és sajttal ízesítettek.

A 16. században, amikor a paradicsomot Amerikából behozták Európába, eleinte sokan azt hitték, hogy mérgező. Később a szegényebb nápolyi lakosság elkezdte használni kenyérre kenve, és ez az egyszerű étel fokozatosan egyre népszerűbbé vált. A modern pizza születése elvileg a 18. századra datálható és Nápolyhoz köthető, amikor a paradicsommal megkent lapos kenyérfélék a helyi lakosság körében egyre népszerűbbek lettek. Az olcsó és könnyen elkészíthető étel a szegényebb rétegek számára gyorsan kedvenccé vált. A 19. század végén és a 20. század elején az olasz bevándorlók révén a pizza eljutott az Egyesült Államokba, ahol gyorsan népszerűvé vált, különösen a második világháború után. Azóta a pizza világszerte elterjedt és számos változatban készül, igazodva a helyi ízlésekhez.

Pizzatészta recept

Hozzávalók:

  • 500 g "00" típusú liszt
  • 325 ml langyos víz
  • 8 g tengeri só
  • 3 g friss élesztő (vagy 1 g szárított élesztő)
  • 1 ek extra szűz olívaolaj

A pizzatészta elkészítése:

Oldjuk fel az élesztőt egy kis langyos vízben, hagyjuk állni pár percig, hogy az élesztő aktiválódjon. Közben egy nagy tálban keverjük össze a lisztet és a sót, majd készítsünk egy kis mélyedést a liszt közepén, és öntsük bele az élesztős vizet. Fokozatosan keverjük hozzá a lisztet, miközben lassan hozzáadjuk a maradék vizet.

Amikor a tészta összeállt, vegyük ki a tálból, és kezdjük el dagasztani egy lisztezett felületen nagyjából 15-20 percig, amíg a tészta sima és rugalmas lesz. Az olívaolajat pedig a dagasztás közben adjuk hozzá, így a tészta textúrája sokkal jobb lesz, és gyúrni is könnyebb. Formázzunk a tésztából egy golyót, és helyezzük vissza a tálba, takarjuk le egy tiszta konyharuhával, majd hagyjuk kelni minimum 4 órán át szobahőmérsékleten, vagy addig, amíg a tészta duplájára nem nő. Legjobb, ha a tésztát 24-48 órán keresztül kelesztjük a hűtőben, így intenzívebb ízt kapunk. Ebben az esetben viszont a friss élesztő mennyiségét csökkentsük le.

Miután megkelt, gyúrjuk ismét meg a tésztát, osszuk kisebb darabokra, majd nyújtsuk ki kör alakúra, kb. 0,5 cm vastagságúra. Inkább kézzel nyújtsuk és kerüljük el a sodrófa használatát. Melegítsük elő a sütőt légkeveréses módra a legmagasabb hőfokra (250-280°C), kenjük meg paradicsomszósszal a tésztát, tegyük rá a kívánt alapanyagokat, majd helyezzük be a sütőbe. Ha esetleg van pizza sütőkő a háztartásunkban, akkor melegítsük elő és a pizzát ráhelyezve tegyük be a sütőbe.

Recept: Németi Sándor

Borítókép: unsplash

Ez is érdekelhet

Borturizmus

Quo vadis Villányi Franc?

2016. november 25.
Bor teszt-értékelés

Gallay Pince Kabar 2018

2020. január 11.
Gasztronómia
Hírek - programok
Hírek - programok
Bor teszt-értékelés

Myrtus 6 puttonyos aszú 2016

2019. június 22.
Hírek - programok
Bor teszt-értékelés

Küldj egy üzenetet!