Hagymaleves ahogyan a franciák készítik
A hagymaleves nem véletlenül oly közkedvelt, hiszen egyszerű elkészíteni, finom, laktató, és csupán pár dolog kell hozzá. Egy dolog viszont biztos: az ízletes hagymaleves elkészítéséhez türelem és idő szükséges. Ne dőljön be senki azoknak az írásoknak, hogy ez a leves pikk-pakk elkészül, hiszen a hagyma karamellizálása akár másfél-két órába is kerülhet. A végeredmény viszont isteni lesz. Próbáljátok ki, garantáltan nem fogjátok megbánni. Pirítóssal és jó sok sajttal a tetején lesz igazi.
Francia hagymaleves
Hozzávalók:
- 5 fej vöröshagyma
- 4 fej lilahagyma
- 1 fej póréhagyma (csak a világos része)
- 3 gerezd fokhagyma
- 100 g vaj
- 50 g vaj a bagett pirításához
- 1,5 liter marhahúsleves
- 150 ml fehérbor
- 1 db bouquet-garni (ez tulajdonképpen egy fűszernövényekből - petrezselyem, kakukkfű, babérlevél - álló ízesítő csokor, amely az 1600-as évek óta szerves része a francia konyhának, belefőzik a levesekbe, mártásokba, ragukba, majd tálalás előtt eltávolítanak)
- 1 db bagett
- 100 g reszelt Gruyere vagy más francia típusú félkemény sajt
- 3 ek cukor
- só és frissen őrölt bors ízlés szerint
A hagymaleves elkészítése:
A vörös- és lilahagymát meghámozzuk, félbevágjuk, majd a póréhagymával együtt vékony szeletekre vágjuk. Egy vaslábosban megolvasztjuk a vajat, rádobjuk a hagymát és pár perc alatt alacsony lángon szép üvegesre pároljuk. Jöhet az egészre az apróra vágott fokhagyma, illetve annyi víz, amennyi éppen ellepi a hagymát, majd elkezdjük a hagyma lassú párolását, más szóval a karamellizálását. Ez a művelet akár két órát is igénybe vehet. Akkor tudjuk, hogy jól végeztük a dolgunkat, ha a hagyma világosbarna és nagyon puha lett.
Két óra elteltével sóval, frissen őrölt borssal ízlés szerint fűszerezzük meg, majd adjuk hozzá a cukrot és a bort, illetve a bouquet garni-t. Ha elpárolgott a bor, jöhet hozzá a marhahúsleves is. Várjuk meg míg felforr, ha kell sózzuk és borsozzuk ismét. Közben szeleteljük fel a bagettet, kenjük meg vajjal, és pirítsuk meg. A hagymalevest vegyük le a tűzről, távolítsuk el az ízesítő csokrot, és tálaljuk több tűzálló kis tálkába. Helyezzünk rá mindegyikre egy szelet megpirított bagettet, ennek tetejét pedig szórjuk meg bőven reszelt sajttal. Helyezzük be a forró sütőbe és grillfokozaton süssük, míg a sajt megolvad a tetején. Forrón tálaljuk.
Borajánlat:
Trifecta Báthori Hárslevelű 2018
Az elkészített francia hagymaleves, más néven Soupe à l'Oignon Gratinée, egy gazdag és zamatos étel, a hagyma édessége, a marhahúsleves és a sajt gazdagsága pedig olyan összetett ízt alkot, amely megfelelően gazdag bort igényel, hogy egyensúlyba hozza az elemeket. Erre tökéletes választás a Tállyán gazdálkodó, Nyárády Pablo tulajdonában lévő hasonlóan gazdag, összetett és komplex ízeket felvonultató 2018-as dűlőszelektált hárslevelűje, mely a Báthori-dűlőről készült. Az egyik legrégebbi, ismert, közel ötszáz éves múlttal rendelkező abaújszántói dűlő története a Thurzó családdal kezdődött, nevét viszont ecsedi Báthori András országbíró után kapta, aki Lőcse városától szerezte vissza 1543-ban örökségét. Későbbi tulajdonosai között olyan neveket találunk, mint például Zrínyi Ilona, Rákóczi Julianna és II. Rákóczi Ferenc.
A finoman telt illat-és ízjegyekkel, valamint moderált alkohollal rendelkező 2018-as Trifecta hárslevelű alapanyaga a Báthori-dűlő 40 éves tőkéiről szüretelt termése, ahol a Nyárády család 0,6 hektárral rendelkezik. A nagyon meleg nyárt követően a szüreti időpont is nagyon korai volt, ami jelen esetben szeptember közepét jelenti. Az erjesztés spontán, fajélesztő nélkül történt. A bor tartályban készült és finomseprős érlelést kapott, aminek köszönhetően a szerkezete is finoman krémes. Két év tartályban pihenés után került a palackba, mára az ízek pedig szépen összeálltak. Önmagában fogyasztva is szép és izgalmas bor, de remekül megállja a helyét a francia hagymaleveshez kínálva is.
Recept és borfotó: Németi Sándor
Borítókép: unsplash