Spárgás Quiche kecskesajttal
Itt a tavasz és vele együtt megérkezett a szezon egyik kedvenc zöldsége, a spárga. Remek alkalom készíteni belőle egy húsmentes ételt, ami laktató, mutatós, nem mellesleg olcsó és nagyon gyorsan elkészül. Íme a franciák egyik közkedvelt fogásának, a spárgás quiche-nek a receptje. Friss salátával tálalva és mellé egy finom borral az igazi.
Spárgás quiche recept
Hozzávalók:
A tésztához
- 125 g búzaliszt
- 100 g teljes kiőrlésű liszt
- 60 ml olívaolaj
- 1 db tanyasi tojás
- 50 ml víz
- csipetnyi só
A töltelékhez
- 2 csomag zöldspárga
- 3 db tanyasi tojás
- 200 g friss kecskesajt
- friss bazsalikom
- 10 szár metélőhagyma
- 8 db koktélparadicsom
- chili pehely, ízlés szerint
- olívaolaj
- só
- bors
A spárgás quiche elkészítése:
A tésztához összekeverjük a búzalisztet, a teljes kiőrlésű lisztet, a tojást, az olívaolajat, a vizet és a sót. Egy nagyobb cipót formálunk belőle és hagyjuk pihenni 15 percig. Mossuk meg a spárgát és távolítsuk el a végét, majd vágjuk felébe. Forraljuk fel a vizet és 4-5 percig főzzük meg a spárgát.
A fűszernövényeket (petrezselyem, bazsalikom és metélőhagyma) mossuk meg, egy konyhapír segítségével töröljük szárazra, majd vágjuk apróra. Egy kis tálban keverjük össze a tojást, a kecskesajtot, a fűszernövényeket, chilit, a sót és a borsot.
A tésztát egy sodrófa segítségével kinyújtjuk, és kört formázunk belőle. Helyezzük be egy megfelelő tűzálló formába, adjuk hozzá a felvágott spárgát és öntsük bele a tojásos keveréket. A tetejére pedig tegyük rá a koktélparadicsomokat, majd locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal. A 200 °C-ra előremelegített sütőben 40-45 percig sütjük.
Borajánlat:
Trifecta Báthori Hárslevelű 2017
Bár a spárgás ételek nélkülözhetetlen párja egy könnyű és friss sauvignon blanc bor, a kecskesajtos spárgás quiche mellé, a fogás krémes textúrája és enyhe csípőssége miatt inkább egy tokaji bort ajánlok. Ehhez pedig remek választás a Nyárády család tulajdonában lévő, Tállyán gazdálkodó Trifecta borászat 2017-es hárslevelűje, amelynek alapanyagát az egyik legrégebbi, közel ötszáz éves múlttal rendelkező Báthori-dűlőről szüretelték 40 éves tőkékről. Ami a dűlő történetét illeti, mint azt már egy korábbi bejegyzés alkalmával is említettem, a Szántó és Tállya határán fekvő dűlő története a Thurzó családdal kezdődött, nevét pedig ecsedi Báthory András országbíró és tárnokmester után kapta. Csak a pontosítás kedvéért: amikor 1543-ban Thurzó Elek országbíró meghalt, szőlőit Lőcse városára hagyta, viszont veje, az előbb említett Báthory András nem fogadta el a végrendeletet, így 1563-ban fegyveres erővel visszavette a várostól a szőlőt. Későbbi tulajdonosai között olyan neveket találunk, mint például Zrínyi Ilona, Rákóczi Julianna és II. Rákóczi Ferenc. Egyébként a II. világháború után hosszú éveken keresztül Bátorkára változtatták meg a dűlő nevét, mely csak 2017-től lett hivatalosan is Báthori.
A dűlőben 2017 tavasza óta a Nyárády család 0,6 hektárt birtokol, ami a fajtákat illeti ez a következőként oszlik fel az itt lévő saját területükön: 90% hárslevelű és 10% furmint. A 2017-es évjáratú Báthori hárslevelű alapanyagát szeptember 20-án kézzel szüretelték, majd a kíméletes préselés után a must 1100 literes rozsdamentes tartályban erjedt, spontán, fajélesztő használatának mellőzésével. A bort 2020-ban palackozták, és csupán 1300 palack készült belőle. Az eredmény egy komoly, nagy beltartalmú bor lett, mely hűen visszatükrözi a terület kiváló adottságait. Egy izgalmas, finom érettséget és tüzességet magában foglaló terroir bor, mely remekül párosítható ételek mellé is.
Recept, borfotó: Németi Sándor
Borítókép: pixabay