Házi készítésű ázsiai tésztabatyu
Az ázsiai konyha egyik legnépszerűbb étele a gyoza. A búzaliszt, só és víz felhasználásával készített tészta batyukba húsos vagy zöldséges tölteléket tesznek, amit párolva, pirítva és sütve is fogyasztanak. A töltelék és a hajtogatási mód nemzetenként változó. A Badhanna konyhájában kínai, japán és koreai variációk is készülnek. Cser Ádám séf receptje és tippjei segítségével most saját kezűleg is elkészíthetitek az ázsiai tésztás ételt, például húsos-rákos és egy gombás variációban.
Gyoza, az ázsiai tésztabatyu
Hozzávalók és elkészítési mód 4 személyre, 10 db/fő mennyiséggel kalkulálva:
Tészta:
- 240 g búza finomliszt
- 120 ml langyos víz
- Só ízlés szerint
- 50 g burgonya- vagy kukoricakeményítő
A sóval elkevert lisztet a langyos vízzel a keverőgépbe töltjük, majd simára keverjük. Ha nincs konyhai robotgépünk, keverjük össze az alapanyagokat és addig gyúrjuk, amíg egy homogén állagú tésztát nem kapunk. Ha tésztagyújtó géppel dolgozunk, akkor a legvastagabb fokozattól a legvékonyabbig egyszer nyújtsuk át mindegyik méreten tésztánkat, majd formázzunk belőle 8 cm átmérőjű köröket a tésztavágó formával. A kivágott köröket hintsük meg keményítő és liszt keverékével, hogy megelőzzük az összetapadásukat.
Húsos töltelék:
- 200 g darált sertéshús (lehetőleg tartalmazzon hasaalját)
- 100 g garnélarák
- 1 tk. Shaoxing rizs főzőbor
- 1 tk. világos szójaszósz
- 1 tk. mirin
- 1 db tojás
- 10 g újhagyma zöldje
- 1 kisebb gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál apróra vágott gyömbér
- só ízlés szerint
Pucoljuk meg a garnélákat, majd vágjuk apró kockákra. Öntsük egy nagyobb keverőedénybe a darált húst és a rákokat, az apróra vágott gombákat, majd adjuk hozzá a tojást, a főzőbor, a mirint, a szójaszószt és a száraz összetevőket. Fontos, hogy a tál tartalmát az óramutató járásával megegyező irányba keverjük össze, hogy a hús rostjai egy irányba kezdjenek el keveredni. Akkor jó a töltelékünk, ha még nedves, de közben homogén, könnyen formázható állaga van.
Zöldséges töltelék:
- 160 g friss shitake gomba
- 1 kisebb gerezd fokhagyma
- 1 tk. apróra vágott gyömbér
- 3 tk. fehér miso krém
- 10 g újhagyma zöldje
- 1 tk. világos szójaszósz
- 1 tk. mirin
- 1 tk. Shaoxing rizs főzőbor
Apróra kockákra vágjuk a gombát, a fokhagymát és az újhagymát, majd hozzákeverjük a többi alapanyagot a felkockázott zöldségekhez. A fehér misot a legvégén adjuk hozzá, hiszen ez az alapanyag fogja össze a töltelékünket. Ne lepődjünk meg, de egy sokkal lazább, nedvesebb tölteléket kapunk, mint a húsos verzió esetében.
Gyozák megtöltése:
A korábban kivágott tésztakorongok közepére púpozunk 1 csapott teáskanálnyit a töltelékből, ujjunkkal vizezzük be a tésztánk szélét, majd lentről felfelé haladva hajtsuk félbe. Óvatosan nyomkodjuk le a széleket úgy, hogy sehol sem maradjon nyitott. Ügyeljünk arra, hogy ne maradjon levegő belül a töltelék mellett. Ha jól dolgoztunk, egy félhold alakú töltött batyut kapunk. Az összecsípett szélétől kezdve hajtogassuk harmonika alakba a tésztát. így megkapva a klasszikus gyoza formát. Ha elkészült, óvatosan emeljük fel a harmonikázott résznél és két-három alkalommal ütögessük a munkafelületünkhöz, így talpat képezve a daraboknak.
Gőzölés:
Tapadásmentesítsük a bambuszgőzölő alját: vékonyan kenjük meg olajjal, vagy tegyünk rá egy sütőpapír darabot. Akkora bambuszpárolót válasszunk, ami megegyezik edényünk méretével. Forraljunk vizet az edényben, helyezzük a párolóba a gyozákat, a pároló fedelével zárjuk le és helyezzük a forrásban lévő víz fölé, az edény peremére. 12-15 perc alatt pároljuk készre a batyukat.