Budapest környékének titkos csodái

Budapest környéke tele van izgalmas, kevésbé ismert látnivalókkal, amelyek tökéletes lehetőséget kínálnak egy kis kirándulásra vagy hétvégi felfedezőtúrára. Most pár olyan helyet szeretnék röviden bemutatni, amelyet érdemes meglátogatni ha szeretnénk felfedezni a természet szépségeit és kicsit magunk mögött hagyni a főváros nyüzsgését.
Páty és a Pincehegy
A Budapest nyugati agglomerációjában található kis település híres a gyönyörű borospincéiről és festői környezetéről. A közel 300 borospincét magába foglaló Pincehegy egy eldugott gyöngyszem, ahol hangulatos kis pincék, barátságos helyiek és időnként fesztiválok várják az idelátogatókat. A környék kiválóan alkalmas túrázásra is, hiszen több túraútvonal halad át a településen. Ha egy nyugodt, autentikus élményt keresünk, Páty és a Pincehegy remek választás.
Holdvilág-árok
A Pomáz közelében található Holdvilág-árok egy varázslatos szurdokvölgy, amelyet különleges sziklaképződmények, barlangok és vízesések tarkítanak. A szurdokvölgyet meredek sziklafalak, kisebb vízesések és sziklás ösvények jellemzik, amelyek látványos és kalandos túrát kínálnak mindenki számára. A területen több barlang is található, köztük a Remete-barlang és az ún. “fülke,” amelyet egyes elméletek ősi szertartási helyként tartanak számon. Régészeti kutatások során őskori és bronzkori leleteket is találtak itt. A helyhez számos legenda is kötődik, az egyik éppen Attila hun királyhoz tartozik. A legenda szerint Attila hun király sírját is itt kellene keresni, ami még misztikusabbá teszi ezt a helyet. A túraútvonal közepesen nehéz, így érdemes megfelelő túracipővel érkezni. Különösen esős időben csúszós lehet, így megfelelő túrafelszerelés ajánlott. A Holdvilág-árok túra összeköthető a Lajos-forrással vagy a Csikóváraljai turistaházzal is, ha esetleg egy hosszabb kirándulást szeretnénk tenni.
Prédikálószék
A Dunakanyar egyik legszebb panorámáját kínáló Prédikálószék kilátóhelyéről lélegzetelállító kilátás nyílik a Duna kanyarulatára. A 639 méter magas csúcs több irányból is megközelíthető. A legnépszerűbb útvonal Dömösről indul, a Rám-szakadékon keresztül, de a Vadálló-kövek látványos sziklaformációi mellett is elhaladhatunk. Bár a Prédikálószék nevének eredetéről nincsenek pontos adatok, egyes feltételezések szerint a csúcsra állítólag szerzetesek jártak prédikálni a középkorban. A túra fárasztó lehet hiszen egyes szakaszai meredekek, de a látvány minden erőfeszítést megér. Innen tiszta időben akár a Mátra, a Börzsöny vagy a Budai-hegység vonulatai is jól láthatók.
Bajdázói-tó
A Pilis rejtekében megbújó Bajdázói-tó egy igazi nyugalom szigete. A mesterséges tavat a pálos szerzetesek hozták létre halastóként, ma viszont már inkább egy eldugott, csendes pihenőhely, ahol a természet uralja a tájat. A tó környéke gazdag állat- és növényvilágban, a csendes környezetnek köszönhetően sok természetfotós is látogatja. A tó tökéletes hely egy rövid sétára, piknikezésre vagy madármegfigyelésre, nem mellesleg innen indulva könnyen elérhetőek a Pilis más nevezetességei, például a Pilisszentléleki kolostorrom.
Strázsa-hegyi kilátó
Esztergom közelében, a Strázsa-hegyen található kilátó remek kirándulóhely azok számára, akik szeretik a kevésbé zsúfolt helyeket. A kilátóból fantasztikus panoráma tárul elénk az esztergomi bazilikára és a környező hegyekre. A terület egyben természetvédelmi övezet is, így itt különleges növény- és állatvilágot is megfigyelhetünk.
Árpád-kilátó
Bár a Hármashatár-hegy népszerű kirándulóhely, az Árpád-kilátó még mindig kevésbé látogatott, így tökéletes választás egy csendesebb túrához. A kilátó a Budai-hegység egyik legszebb pontján található, és csodás panorámát nyújt Budapestre és a környező dombokra. Könnyen megközelíthető, így családi kirándulásokhoz is ideális.
Borítókép: Németi Sándor