Gasztronómia
post-authorNémeti Sándor
2024. június 26.

Így készül a tökéletes erdélyi padlizsánkrém

post

Persze, ahány ház, annyi padlizsánkrém recept, és régiónként, sőt, családonként mindenki másra esküszik. Én Erdélyben nagymamámtól azt tanultam, hogy a legjobb megoldás az egyszerűség. Aki hozzám hasonlóan szereti a padlizsánkrémet vagy a padlizsánból készített ételeket, készítse el ezt a nagyon egyszerű receptet. Garantáltan gyorsan elfogy, így inkább dupla adag készüljön.

Pár szó a padlizsánról

A padlizsán nemcsak finom, hanem egészséges is, éppen ennek köszönhetően számos ország konyhájában találkozhatunk vele rendkívül változatos formákban. A padlizsán, más néven tojásgyümölcs, vagy vinete, ahogyan Erdélyben nevezik, a burgonyafélék családjába tartozó növény, amelynek eredeti őshazája Dél-Ázsia. Történelme több mint 4000 évre nyúlik vissza és az idők során a világ számos részén elterjedt. Európában leginkább a mediterrán térségben állítólag a középkorban, az arab kereskedők révén került először és innen terjedt el az öreg kontinens többi részére is. Ma különösen népszerű a mediterrán és a közel-keleti konyhákban, ahol számos étel alapanyagaként használják, mint például a görög muszaka vagy a török imam bayildi, ami tulajdonképpen egy töltött padlizsán.

Padlizsánkrém recept

Hozzávalók:

  • 3 közepes méretű padlizsán
  • 1/2 fej fokhagyma
  • 1/2 közepes vöröshagyma
  • pár csepp frissen facsart citromlé
  • 75 ml napraforgóolaj (ez mindig a padlizsán méretétől függ)
  • só és bors ízlés szerint
  • majonéz (opcionális)

A padlizsánkrém elkészítése:

A padlizsánokat megmossuk, konyhai papírtörlővel szárazra töröljük, majd egy villa segítségével több helyen megszurkáljuk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. A 200 fokra előmelegített sütőben kb. 40-50 percig sütjük, amíg a padlizsánok héja feketedik és belseje szépen megpuhul. A legjobb megoldás a kinti grillen faszénen vagy a nyílt lángon való sütés. Aki gáztűzhellyel rendelkezik egy vaslapot tegyen a közepes lángra és gyakori forgatás mellett ott süsse meg a padlizsánokat.

A megsült padlizsánokat kivesszük a sütőből, és hagyjuk egy kicsit hűlni, majd óvatosan eltávolítjuk a héjukat. A padlizsán héját könnyebben eltávolíthatjuk, ha a sütés után egy tálba tesszük, és fóliával lefedjük, hogy a gőz segítsen fellazítani a héjat. Ezután hosszában pár helyen megvágjuk, egy fadeszára helyezzük abban a szögben, hogy a levük tudjon lefolyni. Erre azért van szükség, hogy ne legyen keserű a végeredmény. Egy üveg vagy fából készült padlizsánvágóval vágjuk apró darabokra. Hozzáadjuk apránként az olajat és alaposan összekeverjük, majd jöhet hozzá a nagyon apróra vágott hagyma, a reszelt fokhagyma és pár csepp citromlé. A végén ízlés szerint tegyünk hozzá borsot és sót. Akkor lesz jó a krém, ha a padlizsán ízén kívül semmi sem dominál benne. Van, aki házi majonézt is hozzáad, de ez opcionális.  A kész padlizsánkrémet pirítósra vagy friss kenyérre kenve tálaljuk, mellé pedig fogyasszunk paradicsomot. 

Recept: Németi Sándor

Borítókép: unsplash

Ez is érdekelhet

Küldj egy üzenetet!