A tökéletes Tiramisu torta titka, recepttel
A tiramisu kétségtelen a világ egyik legismertebb és legnépszerűbb édessége, és erre az olaszok bizony büszkék is. Ennek ellenére pontos eredetét a mai napig homály borítja, hiszen többen is azt vallják, hogy náluk készült először.
Egyes források szerint, akkor még „la zuppa del ducca” néven Sienaban készítették első alkalommal a 17. szádban Cosimo III. de’ Medici nagyherceg tiszteletére, aki éppen a városban látogatott. Természetesen a város lakói a mai napig hisznek ebben a történetben és foggal-körömmel ragaszkodnak ahhoz, hogy itt készült első alkalommal ez a finom desszert. Igaz, akkoriban ez egy borba áztatott piskótát jelentett, amelynek tetejét sárgakrémmel borították be. Állítólag a toszkán nagyhercegnek annyira tetszett ez az édesség, hogy a receptet magával vitte Firenzébe, amely egy századdal később már „zuppa inglese” néven vált ismertté.
Más források szerint pedig a tiramisu elődjét a kurtizánok készítették első alkalommal a bordélyházakat felkereső szeretőik számára. Úgy tartják, hogy a nagy cukortartalma miatt ettől az energiadús afrodiziákumtól új erőre kaptak a vendégek. Mindenesetre a ma ismert, modern tiramisu az 1960-as évek végén vált ismertté az egész világon. A történet szerint a Trevisoban található és a ma is működő Alle Beccheria nevű étteremben készítette első alkalommal Roberto Linguanotto cukrászmester 1969. december 24-én. A tiramisu receptjének első említése írásban pedig 1983-ban jelent meg, Giovanni Capnist „I Dolci del Veneto” című könyvében. Ez a könyv járult hozzá, hogy a tiramisu elterjedjen világszerte és egyre népszerűbb legyen. Gianni Annoni szerint (ITT olvasható egy vele készített korábbi interjúm) a tiramisu olyan a desszertek között, mint a tészták között a spagetti vagy a pizza. Szintén csak érdekességként említeném, hogy 2017-től Olaszországban felvették a tiramisut az „Italicumok” közé és a Friuli Venezia Giulia régió termékének tekintik.
A most következő Tiramisu tortát (amelynek receptjét ITT találtam meg) pedig az olasz klasszikus, a tiramisu ihlette, és garantáltan minden kávé- és csokikedvelő kedvence lesz.
Tiramisu torta
Hozzávalók:
- 225 g sótlan vaj
- 225 g cukor
- 4 közepes tojás
- 2 evőkanál magas zsírtartalmú tej
- 225 g finomliszt
- 2 teáskanál sütőpor
- 2 teáskanál vanília kivonat
- 1 ½ evőkanál instant kávé
- 1 ½ evőkanál kakaópor
A kávés öntethez:
- 60 ml espresso
- 60 ml marsala bor
A bevonókrémhez:
- 800 g mascarpone
- 125 g cukor
- 2 evőkanál magas zsírtartalmú tej
- 1 teáskanál vanília kivonat
- 1 evőkanál instant kávé
- 1 evőkanál kakaópor
A díszítéshez:
- 50 g Lindt EXCELLENCE 85%-os kakaótartalmú étcsokoládé, reszelve
Elkészítési mód:
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra (hőlégkeverésen 160 fok, gázon 4-es fokozat), és vajazzunk, majd béleljünk ki sütőpapírral négy darab, 15 cm átmérőjű tortaformát. A tortalapokhoz keverjük el a vajat a cukorral, a tojásokkal, a tejjel, majd adjuk hozzá a lisztet is, és keverjük el alaposan. Helyezzük az így kapott tészta felét egy külön tálba, és adjuk hozzá az instant kávét. A maradék tészta felét helyezzük egy másik tálba, és adjuk hozzá a kakaóport. A fennmaradó tésztához pedig keverjük hozzá a vanília kivonatot.
Forrás: Lindt Facebook
A kávés tésztakeveréket osszuk el két tortaforma között, a kakaós és vaníliás tészta pedig külön-külön a másik két tortaformába kerül. Süssük a tortakarikákat 20 percig, vagy amíg a tűpróba megfelelő eredményt nem ad, azaz a tortakarikából tisztán nem jön ki a beleszúrt tű vagy fogpiszkáló. Sütés után hagyjuk teljesen kihűlni a tortalapokat a tortaformában!
A kávéöntethez keverjük csomómentesre az espressót a marsala borral, és tegyük félre felhasználásig. A bevonókrémhez helyezzük a mascarponét, a porcukrot, a tejet és a vanília kivonatot egy tálba, és keverjük csomómentesre és habosra. Az így kapott krém felét hagyjuk további ízesítés nélkül, a fennmaradó krém felébe pedig keverjük bele a kakaót, a másik felébe pedig az instant kávét.
A torta összeállításához vágjuk vízszintesre a kisült tortalapokat, majd vágjuk le az egyenetlenségeket. Egy ecset segítségével pedig kenjünk minden rétegre kávéöntetet. Helyezzük a kakaós tortakarikát egy lapos felületre vagy forgatható tortatálra, és kenjünk rá a vaníliás mascarpone krémből. Ezt követi a két kávés réteg, majd végül a vaníliás, egyenletesen rétegezve a vaníliás mascarpone krémmel.
A tortát vékony rétegben kenjük körül a vaníliás krémmel úgy, hogy lehetőség szerint mindenhol egyenletes legyen, és kitöltse a rétegek közti egyenetlenségeket is. A végén tegyük a hűtőbe 15 percre.
Amikor az első, vékony réteg megszilárdult, kenjük körbe a torta alsó negyedét a kakaóval ízesített bevonókrémmel. Ez után a kávés bevonókrémmel fedjük le a torta következő negyedét, majd a vaníliás réteggel fejezzük a be a burkolást a torta fennmaradó részein és tetején. Simítsuk el a bevonókrémet a tortán, hogy a három szín ombre hatást keltve egymásba olvadhasson. Végül szórjuk meg a torta tetejét a lereszelt, 85%-os kakaótartalmú Lindt EXCELLENCE étcsokoládéval.
Borajánlat:
Trifecta Szerelmi Aszú 2017
Forrás: Németi Sándor
Bár ez a kivételes szépségű, 220 gramm maradék cukorral rendelkező mélyarany színű 6 puttonyos aszú önmagában is megállja a helyét desszertként, ehhez a tiramisu tortához társítva is tökéletes. Koncentrált illatában méz, virágpor, sárgabarack lekvár, birsalmasajt, tejcsoki, fahéj, kandírozott narancs, cukrozott ananász, sültalma jelenik meg. A korty krémes, puha és kényeztető, lecsengése pedig nagyon hosszú és gazdag. Élmény minden egyes korty. A borászatról ITT, a pincészet ügyvezető igazgatójával, Táborosi Jánossal készített korábbi interjúmban találtok bővebb információkat.
Borítókép: Lindt Facebook