Shimeji gombás töltött padlizsán
A shimeji gomba sült ételekhez, levesekhez, mártásokhoz, halas fogásokhoz egyaránt kiváló, Kínában legtöbb esetben savanyított változatban jelenik meg, míg Japánban levesekben, tésztákban, rizses fogásokban, vagy salátákban használják fel. Szerencsére Kelet-Ázsia egyik népszerű alapanyagát, a shimeji gombát már Magyarországon is, például szupermarketekben, könnyen be lehet szerezni. Az alacsony zsírtartalmú és magas rosttartalmú shimeji gomba kiváló fehérjeforrások közé tartozik, rendszeres fogyasztása megelőzi többek között a cukorbetegséget, asztmát és allergiát, közben gazdag vasban, rézben és B vitaminokban. Tehát rengeteg oka van annak, hogy fogyasszuk rendszeresen.
Mivel éppen akciósan jutottam hozzá és volt pár darab padlizsán itthon, a feleségemnek köszönhetően pedig vegán „darát hús” készítményem, gondoltam gyorsan összedobok valami egyszerű, finom fogást késői ebédre. Szinte alig volt munka vele, közben nagyon egészséges és laktató. Természetesen lehet igazi darált hússal is készíteni.
Shimeji gombás töltött padlizsán
Hozzávalók:
- 2 db kisebb padlizsán
- 250 g shimeji gomba
- 100 g vegán „darált hús” készítmény (igény szerint darált hússal is készíthető)
- 100 g fokhagymás sajtkrém
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 db zöldhagymaszál
- 1 db nagyobb paradicsom
- parmezán forgács, ízlés szerint
- bazsalikom, díszítésre is
- só, bors, ízlés szerint
Készítési mód:
A gombát leöblítjük folyó vízben, nem kell darabolni, tegyük egészben az ételhez. Egy serpenyőben kevés olívaolajon átfuttatjuk néhány percig, majd félre tesszük. Egy tökvájó segítségével kiszedjük a padlizsán húsát, nagyobb darabokra aprítjuk, és egy tálba helyezzük, majd egy kicsit megsózzuk. A kivájt fél padlizsánokat meglocsoljuk kis olívaolajjal és 200 fokos sütőben elősütjük. Olívaolajban kicsit megpirítjuk a vegán „darált hús” készítményt, hozzáadjuk a padlizsán húsát, a fokhagymát és a zöldhagymaszálat. Közben kisebb darabokra vágjuk a paradicsomot, hozzáadjuk az elkészült shimeji gombával együtt a padlizsán-masszához és tovább pirítjuk. Amikor kész lett, hozzákeverjük a fokhagymás sajtkrémet, és megtöltjük ezzel a masszával az elősütött, kivájt padlizsánt. Visszahelyezzük a 200 fokos sütőbe, és amikor már majdnem kész, rászórjuk a parmezán felét a tetejére. Pár percig még bent hagyjuk, míg megolvad a parmezán. Friss bazsalikommal és parmezán forgáccsal megszórva tálaljuk.
Borajánlat:
Kamocsay Ákos Prémium Pinot Gris 2015
Mélyebb árnyalatú aranysárga szín, lassú mozgás a pohárban. Mély, érett aromavilággal rendelkező szürkebarát, mely kis levegőzést meghálál. Érezhetően nagyon érett alapanyagból készült a bor, rendívül gazdag illatában méz, virágpor, érett délies gyümölcsök, aszalt ananász, körtekompót, virágok, és kellemes fűszeres vonulat. Kóstolva zamatos, intenzív, telt, olajos. Gazdag és koncentrált bor, jó egyensúllyal, hosszú és széles struktúrával. Kóstolva is mély, rétegezett, a korty vastag és hömpölygős, érett zamatvilággal. Izgalmas szürkebarát, bagatell összegért: 2270 forintért. Komplex ízek, hosszantartó lecsengésében cayenne bors és keleti fűszerek. Acéltartályban készült, hordós érlelést nem kapott, viszont 6 hónapig finomseprőn tartották. A borról ITT írtam bővebben.
Recept, borajánlat, fotók: Németi Sándor