Hírek - programok
post-authorWineArtCulture
2024. november 11.

Az ismert magyar borász kapta a legjobb dűlős olaszrizling díját

post

Az Egerszóláti Hegyközség, illetve az Egerszóláti Olaszrizling Borlovagrend Dr. Gál Lajos kezdeményezésére első alkalommal került sor a „Szóláti” Nagy Díj megrendezésére és átadására. A legjobb magyarországi dűlős Olaszrizling 2024 vándordíjat idén a Köveskálon gazdálkodó, évszázados családi generációkon alapuló Pálffy Szőlőbirtok és Pince 2022-es évjáratú Mezőmál-i dűlőből származó Mál olaszrizlingje kapta.

Pálffy Gyula nyerte a legjobb magyarországi dűlős olaszrizling díját

A neves díj átadása az Első Szóláti Borházban, az EGERSOUL pincészetnél történt az „Egerszóláton az Olaszrizling” rendezvény keretében, a vándordíjat pedig Egerszólát most leköszönt és most hivatalba lépett polgármesterei, Verebélyi György és Juhász Anett adták át Pálffy Gyulának, a Pálffy Szőlőbirtok és Pince tulajdonos-borászának.

„Nagy megtiszteltetés és büszkeség átvenni az első alkalommal átadásra kerülő „Szóláti” Nagy Díjat, ami a hosszú évtizedes munkásságunk méltó és fontos elismerése. A család segítségével együtt több mint negyed évszázada azon dolgozunk, hogy Köveskált és az itt termelt borokat felhelyezzük a magyar bortérképre, és úgy érzem, hogy ezzel a rangos díjjal sikerült. Tiszta szívből kívánom mindenkinek, hogy egyszer egy rangos elismerésben részesüljön.”

 – mondta a 16 hektáron gazdálkodó Pálffy Gyula, aki hozzátette a pincészete legfontosabb célkitűzése, hogy az egykor Árpád házi királyainknak szállított Káli-medence borai újra a minőségi borfogyasztók asztalára kerüljenek, ismertté és kedveltté váljanak. Mint kiemelte, a Pálffy Szőlőbirtok és Pince nem használ kemény növényvédő, valamint atka és rovarölő szereket, gyomtalanításra gyomirtó szert. Már a kezdetek óta a szőlő biológiai egyensúlyának elérésére törekszenek, 2007-től organikusan gondozzák a szőlőiket, boraik pedig spontán erjednek.

Olaszrizling, Magyarország egyik legfontosabb fehér bor szőlőfajtája

„Az Olaszrizling Magyarország egyik legfontosabb fehér bor szőlőfajtája, amely egyaránt alkalmas nagy mennyiségű szőlő termelésére, valamint a csúcs minőségű bor termelésére is. A fajta csúcsborai az úgy nevezett dűlős borok, amelyek nagyon sok egyediséget mutatnak annak köszönhetően, hogy az olaszrizling egy adaptív fajta, azaz jól alkalmazkodik bármilyen talajhoz és kiválóan közvetíti az egyes termőhelyek, dűlők, egyedi aromáit megfelelő terméskorlátozás mellett. Jelenleg már 16 eredetmegjelölés termékleírása rendelkezik dűlős borok szabályozásával, ezek jelentik a termékleírások borpiramisának csúcsát. Mi az Egerszóláti Hegyközség, önkormányzat, valamint az Egerszóláti Olaszrizling Borlovagrend kezdeményezésére elhatároztuk, hogy évente kiadunk egy díjat a legjobb magyar dűlő elnevezéssel bíró Olaszrizlingnek. Ezt a díjat vándordíjként alapítjuk és minden év szeptemberének első szombatján az Egerszóláti Olaszrizling Fesztiválon adjuk át. Idén 10 neves borszakírót kértünk fel, hogy 3-3 dűlős olaszrizlinget nevezzen a díjra, a legtöbb javallatot kapó 10 bort pedig egy vakbírálaton értékelve borászokból és borszakírókból álló zsűri 2 körben bírálta és választotta ki a díjra érdemes bort.” - tette hozzá Dr. Gál Lajos, aki, mint elmondta, hiszi, hogy az olaszrizlinget nekünk meg kell mutatnunk a világnak, hiszen Közép-Európán kívül a fogyasztók nem találkozhatnak ezzel a fajtával.

Pálffy Gyula legjobb olaszrizlingforrás: Pálffy Gyula

A megnyitón beszédet mondott még Kriston István Egerszólát Hk. elnöke, illetve Dunai Ágnes, a mátrai Dubicz Borászat ügyvezetője is. A rendezvény keretén belül a vendégek bejárhatták az Egri borvidék legújabb borászatának, az EGERSOUL pincészetének épületét, ahol régi és új tételek kóstolására nyílt lehetőség. „Nagy öröm számunkra, hogy több évnyi előkészület után végre elkészült a borászat, mely bízom benne, hogy méltó helyszínként szolgált a díjátadásnak. Az EGERSOUL alapításával azt a célt tűztük ki, hogy mutassuk meg mindenkinek, hogy Egerszólát is fent tud lenni a hazai bortérképen. Nem akarunk nagy pincészetté válni, jelenleg közel 30 ezer palackot készítünk, a kitűzött cél pedig a maximum 100 ezer. A legfontosabb szempont számunkra a minőségbe vetett hit. Akár a „Szóláti” Nagy Díj megalapításával, mi is értéket szeretnénk képviselni és adni a borainkon keresztül.” – mondta Dobos Attila, a vállalkozás tulajdonosa.

Borítókép: Németi Sándor

Ez is érdekelhet

Bor teszt-értékelés
Gasztronómia
Hírek - programok
Bor

Húsvéti borajánlat

2021. március 24.
Gasztronómia
Gasztronómia
Bor teszt-értékelés
Borturizmus

Küldj egy üzenetet!