Kiváló furmint Európa mértani középpontjáról, Tállyáról
A Nyárády Pablo tulajdonában lévő, a Tállyán gazdálkodó Trifecta borászat az elmúlt időszakban már nem csak a borrajongók, hanem a szakma elismerését is kivívta kiváló minőségű boraival. Erről tanúskodik a különböző borversenyeken is elért számos díj, így aki szereti a finom tokaji száraz és édes borokat, feltétlenül keresse fel a pincészetet és fedezze fel helyben a borait. A jó hír, hogy a borászat egy minden igényt kielégítő színvonalas szálláshellyel és wellness részleggel rendelkezik, illetve nyáron szabadtéri medence is működik.
Tállya, Európa mértani középpontja
Tállya, a Zempléni-hegység délnyugati részén fekvő, szőlőkkel borított dombok közt fekvő festői szépségű község gazdag történelmi múltjával, kulturális örökségével és kiváló borászati hagyományaival a Világörökség részeként számon tartott Tokaj-Hegyalja borvidék egyik legjelentősebb települése. Tállya a régészeti leletek szerint már a honfoglalás előtt is lakott terület volt, a középkorban pedig fontos kereskedelmi és mezőgazdasági központtá vált. A 15. században már virágzó borkereskedelem jellemezte a települést, amely a mai napig meghatározó szerepet játszik Tállya gazdaságában. A 16. században Tállya is részesévé vált a reformáció mozgalmának, a település lakói nagy számban csatlakoztak a protestáns hithez, és fontos szerepet játszottak a környék szellemi életében. A Rákóczi-szabadságharc (1703-1711) idején Tállya stratégiai jelentőségű település volt, II. Rákóczi Ferenc, a szabadságharc vezetője gyakran tartózkodott itt, és a helyi lakosok aktívan támogatták a kuruc mozgalmat.
Tállyán számos történelmi épület található, ilyen például a 13. században épült, késő gótikus stílusú Római Katolikus templom, mely Tállya egyik legjelentősebb műemléke; a 18. századi Református templom, amely egyszerű, de elegáns építészeti megoldásairól ismert; a Balogh-kúria, amelynek terveztetője az anno jelentős tállyai szőlőbirtokkal rendelkező Grassalkovich Antal volt; illetve nem utolsó sorban a 17. századi Mailloth-kastély, mely a barokk építészet remeke. A kastély valaha a bárói család lakóhelye volt, és itt található a híres hegedűs és zeneszerző, Lavotta János (1764–1820) emlékszobája is. Aki Tállyán jár semmiképpen ne hagyja ki Kossuth Lajos keresztelésének helyszínét, az Evangélikus Templomot. A környék festői tájai, a történelmi épületek és a kiváló borok mellett Tállyán számos lehetőség nyílik a kikapcsolódásra és a feltöltődésre is, ha pedig szállásra van szükség, bátran ajánlom a Trifecta borászat hoteljét: a szobák teljes felújításon estek át a közelmúltban, mindegyikben új légkondicionáló, LED világítás, korszerű okos tévé, új matracok, függönyök, sötétítők lettek felszerelve. A birtok teljes energiaellátását pedig napelem rendszerek biztosítják.
A Szent Tamás dűlő rövid történelmi áttekintése
A terület a középkorban egyházi birtok volt, nevét pedig még a középkorban a mádi római katolikus templom védőszentjéről, Szent Tamás apostolról kapta. Sajnos a középkori dokumentumok konkrétan nem említették meg szőlőhegyként, de annyit viszont tudunk, hogy egyházi birtok volt. Első említése 1557-ben történt, amikor az Ostrogorsky hercegi család szőlőbirtokos lett a mádi Szent Tamáson, amely akkor a Sáros vármegyei makoviczai (zborói) váruradalmat is birtokolta, és akkor a Szent Tamás egy jelentős része a nevezett váruradalomhoz tartozott, mint majorsági szőlőterület. Az Ostogorsky família a 17. század legelejéig birtokolta az uradalmat, amikor 1602-ben eladta Szent Tamás szőlővel együtt a Rákóczi családnak. A szőlőhegy következő említése csupán a 16. század legvégére tehető. Érdekességként érdemes megemlítenem, hogy ekkor a Szent Tamás nem képviselt nagy értékű szőlőterületet. Például a mádi Kővágó, a Betsek, vagy a Percze szőlőhegyeken egy adott szőlőbirtok ára többszöröse volt a Szent Tamásénak. Ennek feltételezhetően az volt az oka, hogy az 1566−1567. évi krími tatárdúlást, és az 1604. évi Giorgio Basta (1550−1607) császári tábornok által végzett pusztítást (más néven az ún. Basta-járást) követően rengeteg szőlőterület elpusztult, illetve parlagon maradt. Ezt valószínűsíti továbbá az is, hogy a Szent Tamás ekkori legnagyobb tulajdonosai az Alaghyak, 1606 után intenzív szőlőterület felvásárlásokba és szőlőtelepítésekbe kezdtek. Aki szeretné elolvasni a Nagy Kornél által írt Szent Tamás dűlő izgalmas történetét, az ide kattintva elolvashatja.
Trifecta Szent Tamás Furmint 2017
Gazdag és karakteres illatában vonzó gyümölcsösség, leginkább érett fehér húsú gyümölcsök, körte, szőlő, amelyhez társulnak déli gyümölcsök, kandírozott ananász, és díszítésként méz, illetve kevés gyógynövény. Mérhetetlenül tiszta és precíz, jó arányokkal rendelkező furmint. Összetett, elegáns ízek, szájban hömpölygős és simára csiszolt élekkel. Kerek savai szépen alátámasztják a telt, krémes, mégis légies kortyot. Széles, mély és rendkívül hosszú ízek, hosszantartó lecsengésében némi sósság fedezhető fel. A bor 100%-os furmint alapanyagát a Szent Tamás dűlő legfelsőbb, a Makovica részéről kézzel szüretelték, 50-60 év közötti tőkékről, 2017 október elején. A bor 500 literes Kádár Hungary hordóban lett erjesztve és finom seprőn itt is érlelték 4 évig. Csupán 3200 palack készült belőle.
Fotók: Németi Sándor