Kurkuma, a megfázás ellenszere
Számos fűszer van, amelyet használnak a megfázás ellen és azt tartják róla, hogy erősíti az immunrendszert. Ilyen például a fahéj, a gyömbér, a zsálya, a rozmaring, a szerecsendió, vagy a szegfűszeg. Mégis ezek közül kiemelkedik egy. Ez a csodálatos fűszer, amely a legjobb a megfázás leküzdésére, nem más, mint a kurkuma. Megelőzésre vagy antibiotikumok helyett igyatok egy csésze kurkuma teát vagy egy kiskanálnyi kurkumás mézet, és garantáltan kevesebb megfázásban lesz részetek. De a receptek előtt jöjjön néhány szó a kurkumáról…
A kurkuma felhasználása közel 5000 éves múltra tekint vissza. Az indiai sáfrányt, vagy a sárga gyömbért - ahogyan a kurkumát még szokták nevezni - nemcsak kulináris fűszerként, hanem vallási szertartások alkotóelemeként is használták. Kínában valószínűleg 700-ban, Kelet-Afrikában 800-ban, Nyugat-Afrikában 1200 körül jelent meg, Jamaicában pedig a XVIII. században. Színezőképessége miatt sokszor a sáfrányt helyettesítették vele, például 1280-ban Marco Polo is ehhez hasonlította egyik írásában. Gyógyászati felhasználására pedig i.e. 250-ban tettek első alkalommal említést, amikor kurkumát tartalmazó kenőcsöt ajánlanak a mérgezett élelmiszerek hatásainak enyhítésére. Egyébként hatóanyaga a kurkumin, ettől lesz az íze földes, kesernyés, és kicsit a borsra emlékeztető. A modern orvoslás is egyre inkább kezdi felismerni a kurkuma jelentőségét, amint azt az elmúlt 25-30 évben megjelent több mint 3000, a kurkumával foglalkozó publikáció is jelzi.
India termeli a világ szinte teljes kurkuma termését, és ők is fogyasztják el annak 80%-át. Erode, a dél-indiai Tamil Nadu állam városa a világ legnagyobb kurkumatermelője és a legfontosabb kereskedelmi központja. Sangli, a szintén indiai város pedig a második. Ami a kurkuma felhasználását illeti, ezt élelmiszerként, kozmetikumként és gyógyszerként is használják. Fűszerként széles körben leginkább a dél-ázsiai és közel-keleti konyhákban kap főszerepet. És még néhány érdekesség: színezőanyagként sajtokban, vajban és más élelmiszerekben is felhasználásra kerül. Akárcsak olyan termékekben, mint például dobozos italok, pékáruk, fagylaltok, joghurtok, narancslé, kekszek, pattogatott kukorica, tortamázak, gabonafélék, szószok, vagy zselatin. Egyébként a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható currypornak a jelentős összetevője. Sok dél-ázsiai országban fertőtlenítőszerként is használják, például vágások, égési sérülések esetén és zúzódásokra. A kurkumát jelenleg számos fényvédő készítményekben is használják, például sok multinacionális cég foglalkozik kurkuma alapú arcrémek készítésével is. Egyes kutatások szerint a kurkuma többek között az Alzheimer-kor és a rák kezelésében is segíthet.
Házi kurkuma tea
- 2 bögre víz
- ½ tk őrölt kurkuma
- ½ tk frissen reszelt gyömbér
- ½ tk őrölt fahéj
- 1 ek jó minőségű, termelői méz
- 1 szelet citrom
Forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá a kurkumát, a gyömbért, a fahéjat, és egy kevés frissen őrölt borsot. Csökkentsük a hőt közepes-alacsony fokozatra és hagyjuk még 10 percig a tűzön. Szűrjük le az így elkészített teát, majd ha kicsit kihűlt, keverjük hozzá a mézet. Citromkarikával tálaljuk.
Kurkumás méz
- 50 gr jó minőségű, termelői méz
- 1 ek kurkumapor
- ¼ tk frissen őrölt bors
Az összes alapanyagot jó alaposan összekeverjük a mézzel. Ha úgy érezzük, hogy a megfázás első tünetei már jelentkeztek, naponta 3 alkalommal egy kiskanálnyi mennyiséget együnk meg.
Fotók: pexels