Egyedülálló tokaji sikerek
Komoly érdeklődés övezte a média részéről a Tokaji borvidék egyik legismertebb pincészetének, a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok eseményét, amelynek november végén a Tarcalon lévő, a monarchia korát idéző elegáns Gróf Degenfeld Kastélyszálló, és ennek 60 főt is befogadni képes patinás étterme adott otthont. A jó hangulatú, kiváló borokkal és izgalmas fogásokkal színesített rendezvény apropója, hogy az idei Champagne és Pezsgő Világbajnokságon a birtok tiszta furmintból készülő 2019-es évjáratú Organic Extra Brut pezsgője aranyéremmel tért haza, valamint organikus kategóriában a magyar borok között szintén a legjobb helyezést érte el.
Egyedülálló eredmények a Champagne és Pezsgő Világbajnokságon
A többek között pezsgő- és muzeális borkóstolóval, illetve ebéddel összekötött, Németi Sándor, a WineArtCulture online bor-és gasztronómiai magazin által moderált sajtótájékoztatón Tóth Máté ügyvezető igazgató és Sulyok Balázs szőlész-borász köszöntötte a vendégeket, majd válaszolt a sajtó jeles képviselőinek, kiemelve a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok által idén elért számtalan hazai és nemzetközi kimagasló eredményt. Mint Tóth Máté a média érdeklődésére elmondta, a legszigorúbb és legnagyobb presztízzsel bíró nemzetközi megmérettetésen, a Champagne és Pezsgő Világbajnokságon idén tizenegy napon keresztül bírálta a neves szaktekintélyekből álló zsűri a beérkezett tételeket, és legnagyobb örömükre az első alkalommal benevezett pezsgőjük, a 2019-es évjáratú Organic Extra Brut a hazai tételek között a legmagasabb minősítést kapva aranyéremben részesült. Külön büszkeség, hogy a hagyományos eljárással készült pezsgőjük idén már megnyerte a Szegedi Borfesztivál fődíját, és egyben a szeged város bora 2023 címet is.
„Ezek a kimagasló eredmények megerősítenek bennünket abban a hitünkben, hogy jó úton járunk különösen azért, mert az első BIO certifikált pezsgőnkkel értük el a kitüntetést. A Gróf Degenfeld borokkal pontosan ezt szeretnénk megmutatni, hogy a fenntartható, ökológiai technológia, bár több munkával és energiával jár, nem jelent megalkuvást minőségben. Hatalmas büszkeség ez az eredmény számunkra!” – tette hozzá Tóth Máté, a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok ügyvezető igazgatója. Mint elmondta, a 2024-es évet komoly tervezéssel fogják tölteni, nagy örömükre például a tulajdonos lánya is bekapcsolódik a birtok életébe, így új, fiatalos lendülettel, de azokra a stabil alapokra fognak továbbra is építkezni, amiket a korábbi vezetőség a ’90-es évektől felépített számukra. Szintén kiemelte, hogy a borászat, illetve a kastélyszálló vezetése minden gazdasági szereplővel kooperálva igyekszik a tudomány segítségével azokat a megoldásokat megkeresni, amelyek segítik a tevékenységeiket fenntarthatóbbá tenni, hiszen a tulajdonos Degenfeld család értékrendje is mindig ezt a szemléletet tükrözte.
Gróf Degenfeld: Hagyomány és innováció Tokajban
A meghívott vendégek egy rövid lejátszott videó megtekintésével a tulajdonos, Degenfeld Mária grófnő kalauzolásában a komoly múltra visszatekintő család, valamint a birtok történelmével és jelenével is megismerkedhettek. Mint elhangzott, a német-magyar származású gróf Degenfeld család már a 19. század közepén fontos szerepet játszott Tokaj-Hegyalja életében. Így ennek megfelelően a család több mint százötven éves hagyományai alapján élesztette újjá hegyaljai szőlőbirtokát 1994-ben. A birtok szőlőültetvényei Mád és Tarcal határán találhatóak, és olyan történelmi dűlőket is magáénak tudhat, mint a Terézia, Zomborka vagy a Borkút. 2009 óta ültetvényei ellenőrzött, organikus művelésben részesülnek. A már organikus jelzéssel ellátott borok pedig a 2017-es évjárattól váltak elérhetővé. A borok készítése során a hagyományok tisztelete és a modern technológia ötvözése vezérli a borászatot. A tulajdonos Degenfeld család, ahogyan a magánéletében, úgy a borkészítésben is mindig úttörő, kísérletező, újdonságokban is gondolkodó család hírében állt. Mindezt a hagyományokat figyelembe véve, de mindig innovatív szemléletből megközelítve.
„Fontos kiemelnem, hogy ez a siker, akárcsak a többi elismerés tükrözi az egész csapat munkájának az eredményét és elhivatottságát. A világbajnokságon elért rangos elismerés jól mutatja, hogy gondos munkával, hittel és alázattal lehet olyan tokaji pezsgőt készíteni, ami nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét. A magunk részéről, akárcsak a többi borainkkal is, mindig a tökéletességre törekszünk.” – fogalmazott Sulyok Balázs, a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok szőlész-borásza, aki 2018 év elején érkezett a pincészethez, a szőlészeti munkálatokban pedig a tavalyi év elején kapcsolódott be. Az újságírók kérdéseire válaszolva többek között felvázolta a birtok bor és pezsgőkészítésének filozófiáját, kitérve ennek a műfajnak a szépségeire és nehézségeire Magyarországon. Mint hozzátette a Degenfeld család az elsők között volt a borvidéken, aki szorgalmazta, hogy a saját borászatuknál készüljön pezsgő is. Erre pedig Sulyok Balázs szerint a furmint, legalábbis a saját területeiken kiváló fajta a pezsgőkészítésre, hiszen többek között jól megőrzi a savösszetételét, hosszabban is érlelhető, és minden évben hasonló minőséget tud adni.
Elsők között a Tokaji borvidéken
Balról jobbra: Tóth Máté ügyvezető igazgató, Sulyok Balázs szőlész-borász és Németi Sándor (WineArtCulture)
A fiatal borász-szőlész elmondása szerint a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok a champagne-i technológiát követve 2011-ben készített első alkalommal pezsgőt, ezt követően 2016 volt a következő évjárat, azóta pedig minden évben készül pezsgő. A Gróf Degenfeld 2019 Organic Extra Brut pezsgőjének alapanyaga a három kimagasló minőséget adó területükről, a Terézia, a Galambos és a Borkút dűlőkről származik, 20 éves tőkékről, és az acéltartályban lévő erjesztés és érlelődés után került a palackba. Mint elárulta, a birtok hamarosan pezsgős technológiára fog beruházni, így mindent házon belül tudnak majd megoldani. Igaz eddig is ők töltötték a pezsgőt egészen a koronazáras palackig, viszont a lerázásra és a degorzsálásra nem rendelkeztek technológiával. Ez a tervek szerint rövid időn belül változni fog. Ami a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok pezsgőstílusát illeti, hosszantartó kísérletezés után alakult ki az a kép bennük, hogy ahhoz az irányhoz, amit szeretnének képviselni, legalább 2 év palackérlelés szükséges. Ennek köszönhetően a stílus valahol a könnyed, gyümölcsös pezsgők és a champagne között van félúton. Ez viszont nem jelenti azt, hogy Champagne-t szeretnék utánozni. A számokat illetően Sulyok Balázs elmondta, hogy a 2019-es évjárattól kezdve duplázták a pezsgőtermelésüket, ami jelenleg 10 ezer normál, illetve közel 300 magnum palackot jelent évente.
„A piaci igényekhez alkalmazkodva, dinamikus fejlődésen megyünk keresztül, míg 2018-ban közel 100 ezer palack bort készítettünk, ez a szám jelenleg eléri a 200 ezret. Mindig azon dolgozunk közös erővel a birtokon, hogy egy-egy terméket, az évjáratok sajátosságait figyelembe véve és ehhez igazodva, minél szélesebb fogyasztói közönségnek tudjuk megmutatni. Ez az alapfilozófia a pezsgőre is érvényes.” – tette hozzá Sulyok Balázs.
Muzeális Gróf Degenfeld borok és izgalmas fogások
Az eseményen a vendégek bő ízelítőt kaphattak a birtok pezsgőiből, hiszen a sajtótájékoztatón több évjárat magnum és normál palackos Gróf Degenfeld pezsgőt lehetett kóstolni, mint például a világbajnok 2019-es pezsgőt is. A pincetúra után a kastélyszálló elegáns éttermében az aktuális piacon lévő borkínálat mellett olyan muzeális édes borok is felbontásra kerültek, mint a 2008-as Tokaji Aszúeszencia vagy az 1999-es évjáratú Tokaji Essencia. Hozzájuk pedig a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok és Kastélyszálló éttermének séfje, Latorcai Csaba jóvoltából izgalmasabbnál izgalmasabb fogások lettek párosítva.
Fogas filé, Szent Jakab kagyló, cékla, zöldalma, hozzá Gróf Degenfeld Organikus Furmint Zomborka 2022
A furmint zöldalmás, gyümölcsös jegyeihez igazítva lett készítve a fogás. A bor érzékeny krémessége jól kiegészíti a céklapürét, mely kiválóan megy a halhoz és tenger gyümölcseihez. A bor savassága kicsit kiegyensúlyozza a cékla földes jegyeit.
Rozé kacsamell, karfiol, birsalma, hozzá Gróf Degenfeld Organikus Hárslevelű Terézia 2022
Mint kiderült a hárslevelű tényleg szép párost alkot szárnyas fogásokkal. Csirkével is, de jelen esetben a kacsa édeskésebb íze telitalálat volt. A bor finom vaníliás jegyeihez jól idomul a karfiol, melyet jól kiegészít a birsalma. A krokett pedig nem burgonyából készült, hanem birsalmából, ami édesburgonyával lett kombinálva
Magyar tarka, sárgaborsópüré, római saláta, karotta, hozzá Gróf Degenfeld Tokaji Organikus Szamorodni Selection 2017 és Gróf Degenfeld Tokaji 5 puttonyos aszú 2017
A 100% sárgamuskotályból készült, 120 gr maradékcukorral és 6,6 savakkal rendelkező szamorodni selection egy valódi íz- és illatbomba. Érdekességként érdemes megemlíteni, hogy a fajtára lett ez az évjárat igazítva, hiszen 2017 volt az egyetlen olyan évjárat, amikor a sárgamuskotály is tökéletesen leaszúsodott. Erjedés után az alapanyag közepes pörkölésű 5 hektoliteres újhordókba került. A készlet 80%-a már elfogyott. Szép párost alkotott a Nádudvarról származó, vágás után 4-6 hetes érlelést kapott rib-eye steak textúrájával. A tányéron lévő fogás minden eleme jól működött az aszúval is. A saláta kicsit kesernyés íze, az arany mazsola, illetve a sárgaborsópüré kicsit kesernyés háttéríze tökéletes szimbiózist alkotott az 5 puttonyos aszúval, hiszen a bor is elég testes ahhoz, hogy egy ilyen jellegű húsnak jó kísérője legyen. A 140 gr maradékcukorral és 7,5 savakkal rendelkező aszú gerincét a furmint (kétharmad), a többit pedig a sárgamuskotály alkotja, tartályban erjedt, majd 2 évet töltött 5 hektoliteres hordóban.
Az esemény záróakkordjaként pedig egy plexi asztalra lett felépítve egy minden igényt kielégítő desszert-kreáció, amelyhez több aszút, aszúeszenciát, illetve az 1999-es esszenciát lehetett kóstolni. Csak néhány eleme a színes és izgalmas desszertkombinációnak: mascarpone, mandula, csokoládé, meggy, mangó, Dobogó kéksajt, házi keksz, rengeteg friss gyümölcs, és mint a képen is látszik, hosszan lehetne ezt még sorolni.
A Gróf Degenfeld Szőlőbirtok további idei kimagasló eredményei
A XV. Országos Bio Borversenyen a borászat Tokaji Organikus Szamorodni 2020 tétele aranyérmet szerzett, illetve a verseny legmagasabb pontszámát érte el és ezzel különdíjas lett. Emellett a Tokaji Organikus Hárslevelű „Terézia” 2022 és a Tokaji Organikus Furmint „Zomborka” 2022 arany, míg a Tokaji Organikus Furmint 2022 ezüstérmet nyert a megmérettetésen. A hetedik alkalommal meghirdetett Országház Bora versenyen pedig a Tokaji Organikus Terézia Hárslevelű 2022 végzett az első helyen. November közepén pedig Salzburgban a Heritage Hotels of Europe Awards-on a Gróf Degenfeld Kastélyszálló Superior az előkelő 3. helyezést ért el a Heritage and Gastronomy kategóriában.
Fotók: Nemes Róbert