Taormina: Szicília ékköve
Taormina, a Szicília keleti partján fekvő varázslatos kisváros történelme, a sokszínűség és a kulturális gazdagság példája, amelyet a városban egymást követő civilizációk hagytak hátra. A görögök, rómaiak, bizánciak, arabok, normannok és spanyolok mind hozzájárultak a város egyedi kulturális örökségéhez, amely ma is meghatározza Taormina jellegét. A szicíliai utazásom alkalmával két napot töltöttem a városban, az egyik napot városlátogatással, a másik napot pedig pihenéssel, úszással és napozással az itt található a Jón-tenger gyöngyszeme néven ismert meseszép Isola Bella szigetén.
Taormina rövid történelmi áttekintése
Taormina történelme Kr. e. 8. századra nyúlik vissza, amikor az első görög telepesek megérkeztek Szicíliába. Csak a pontosítás kedvéért: a várost valójában a szomszédos Naxosz görög kolónia lakói alapították Kr. e. 734-ben, eredeti neve pedig Tauromenion volt, amely az Etna-hegy és a partvidék közötti területet jelentette. Taormina stratégiai jelentősége azonnal nyilvánvalóvá vált, mivel könnyen megközelíthető volt a tenger felől és jó védelmi pozíciót kínált az ellenséges támadásokkal szemben. A város fontos szerepet játszott a görögök és a karthágóiak közötti konfliktusokban is, mivel Taormina fekvése miatt kulcsfontosságú pont volt a sziget északkeleti részének ellenőrzésében. Kr. e. 403-ban a várost Dionüsziosz, Szürakusza zsarnoka foglalta el, aki fontos erődítményként használta Tauromeniont a szicíliai hatalmi harcok során. A rómaiak Kr. e. 212-ben foglalták el a várost, és a Római Birodalom részeként virágzott tovább. Ezekben az időkben Taormina gazdag kereskedelmi központtá vált, és ekkor épült meg a híres Teatro Antico di Taormina is. A színház ma is a város egyik legjelentősebb történelmi látványossága, amely nemcsak az antik világ építészeti remeke, hanem lenyűgöző kilátást is kínál az Etnára és a Jón-tengerre.
A Római Birodalom bukása után Taormina a Bizánci Birodalom része lett, s ebben az időszakban a város ismét fontos védelmi ponttá vált, mivel a bizánciak erődítményeket építettek a tengerpart védelmére. A bizánci uralom alatt Taormina kulturálisan is fejlődött, és a kereszténység fontos központjává vált. A 9. században az arabok hódították meg Szicíliát, és Taormina sem kerülte el sorsát. Ennek következtében 902-ben a város arab uralom alá került, és neve Almoezia lett. Az iszlám kultúra hatásai ma is felfedezhetők a város építészetében és művészetében. A 11. században a normannok, élükön Ruggero de Hauteville-lel, visszafoglalták Szicíliát az araboktól, majd uralmuk alatt számos templomot és erődítményt építettek a városban, amelyek közül sok ma is látható. Az ezt követő évszázadokban Taormina aragóniai uralom alá került, amikor Szicíliát a Spanyol Királyság részeként igazgatták. Az aragóniai időszak alatt Taormina gazdasági helyzete meggyengült, mivel a kereskedelmi útvonalak elkerülték a várost, de a kulturális élet továbbra is virágzott.
A reneszánsz időszakában viszont Taormina újraéledt, s ebben az időben számos műemléke megújult, új épületeket építettek, amelyek közül sok ma is meghatározza Taormina városképét. A város barokk stílusú építészeti remekei között található a San Giuseppe-templom és a Santa Caterina-templom. A 16. és 17. században Taormina a Spanyol Birodalom részeként élte mindennapjait, de a város gazdasági helyzete romlott, viszont a barokk építészet és a vallási művészet továbbra is jelentős szerepet játszott Taormina életében. A 18. század végén és a 19. század elején a Bourbon-ház uralma alatt a városban fellendült a mezőgazdaság, és a helyi borok és olívaolajok híressé váltak egész Európában. Taormina fokozatosan a turisták kedvelt célpontjává vált, különösen a 19. század végén, amikor a várost felfedezték a művészek és írók.
A 19. század második felében Taormina a nemzetközi turizmus központjává vált, többek között olyan hírességek látogattak ide, mint Johann Wolfgang von Goethe, Oscar Wilde, D.H. Lawrence, illetve Richard Wagner. A 20. század elején a városban virágzott a turizmus, különösen az olasz egyesítés után, amikor Szicília Olaszország része lett. Bár a háborús években némi károkat szenvedett, Taormina a második világháború alatt is megőrizte jelentőségét.
Taormina fontos látnivalói
Teatro Antico di Taormina
Az ókori színházat, amelyet Kr. e 400 körül, II. Hierón uralkodása alatt a görögök építettek, majd a rómaiak továbbfejlesztettek, ma is gyakran használják koncertek, illetve opera- és színielőadások megtartására. Az i. sz. 2. században a rómaiak jelentős mértékben átépítették és kibővítették a színházat, így a görög építmény helyére egy grandiózusabb szerkezetet emeltek, amely nagyobb nézőközönséget tudott befogadni és a görögöktől eltérően, amelyek inkább drámai előadásokra és tragédiákra használták a színházat, a rómaiak cirkuszi játékokat, gladiátorviadalokat és más látványos eseményeket is rendeztek. A Jón-tenger partján elhelyezkedő színház lélegzetelállító kilátást nyújt az Etna vulkánra és a környező tájra. A színház, mely a szirakúzai után Szicília második legnagyobb színháza, könnyen megközelíthető gyalogosan a város főbb pontjairól, viszont az autós parkolás lehetőségei korlátozottak a szűk utcák miatt. Ha szeretnénk meglátogatni érdemes korán érkezni, hogy elkerüljük a nagyobb tömeget, különösen a nyári hónapokban.
Corso Umberto
A város főutcája, amelyet két városkapu, a Porta Messina és a Porta Catania határol, tele van üzletekkel, éttermekkel és kávézókkal, valamint történelmi épületekkel és templomokkal. Az utca nevét II. Umberto olasz királyról kapta, és az évek során számos átalakuláson ment keresztül míg elérte mai formáját. A Corso Umberto pezsgő élete és vibráló atmoszférája miatt minden napszakban népszerű.
Isola Bella
Az Isola Bella, amelyet gyakran a Jón-tenger gyöngyeszemének is neveznek, egy festői szépségű kis sziget Taormina közelében. Legyen szó pihenésről, természetjárásról vagy kulturális felfedezésekről ez az elbűvölő sziget gazdag növény- és állatvilágával, kristálytiszta vizével és lenyűgöző szépségével minden korosztály számára tartogat valami különlegeset. A mindössze 1 hektár területű sziget egy keskeny homokos résszel csatlakozik a szárazföldhöz, amelyet az árapály változásai befolyásolnak. A sziget története több száz évre nyúlik vissza, az 1800-as évek végén Lady Florence Trevelyan tulajdonába került, aki jelentős szerepet játszott a sziget jelenlegi formájának kialakításában. A gazdag és befolyásos bárói családból származó hölgy, aki III. Edward brit király távoli rokona volt botanikai kertté alakította. Egyes pletykák szerint kapcsolata volt Viktória királynő legidősebb fiával, a későbbi VII. Edward királlyal, ami végül ahhoz vezetett, hogy el kellett hagynia Angliát, bár ezek az állítások nincsenek teljes mértékben alátámasztva történelmi dokumentumokkal.
Az Isola Bella a 20. században elismert kulturális és természeti értékei miatt védetté nyilvánított területté vált. 1984-ben a szigetet a szicíliai kormány megvásárolta, és természetvédelmi területté alakította, hogy megőrizze annak természeti és kulturális örökségét.
Palazzo Corvaja
A Palazzo Corvaja Taormina egyik legfontosabb épülete, amely a középkori szicíliai építészet remek példája. Az épület történelme a 10. századra nyúlik vissza, amikor az arabok által épített torony volt a város központi része, viszont a normann időszakban bővítették ki a jelenlegi formájára. Ma a Palazzo Corvaja a Taormina Történeti Múzeumának ad otthont.
Piazza IX Aprile
A főutcáról nyíló tér Taormina egyik leghangulatosabb és leglátogatottabb tere, ahol a helyiek és a turisták is egyaránt szívesen időznek. Itt található a barokk stílusú San Giuseppe-templom, illetve a Sant’Agostino-kápolna. A tér egyik jellegzetessége a fekete-fehér kockakő borítású burkolat, amely különleges kontrasztot alkot a környező épületekkel. A tér körül számos kávézó és étterem található, ahol a látogatók élvezhetik a helyi ételeket és italokat, miközben gyönyörködnek a panorámában.
Giardini della Villa Comunale
A Giardini della Villa Comunale, más néven az angol park Taormina közparkja, amely gyönyörű kilátást nyújt a tengerre és az Etnára. A kert az előbb említett Lady Florence Trevelyan, brit nemesasszony és botanikai szakértő magánkertjeként szolgált a 19. század végén. Lady Trevelyan 1879-ben telepedett le Taorminában, ahol 1890-ben hozzáment Salvatore Cacciola báróhoz, Taormina egykori polgármesteréhez. A férjétől ajándékba kapott parcellát alakította ki kertté, amely ma a város egyik legszebb zöldterülete, és ingyenesen látogatható.
Taormina fontos kulturális eseményei és a gasztronómiája
Taormina a kulturális eseményeiről is híres, különösen a Taormina Filmfesztiválról, amely minden évben júniusban kerül megrendezésre. A filmfesztivál a város egyik legfontosabb kulturális eseménye, amely hírességeket vonz az egész világból, és a legújabb filmalkotásokat mutatja be. A helyi konyha jellegzetes ételei közé tartozik a pasta alla Norma, a caponata, és a friss tengeri ételek, mint például a tonhal és a kardhal. A helyi borok, különösen az Etna lejtőin termesztett borok, szintén kiemelkedő minőségűek.
Fotók: pixabay