Champagne és szalonna
Miért is ne?! Egyszerű elkészíteni, laktató és nem kell sokat bíbelődni elkészítése során vele a konyhában. Nem mellesleg hozzá egy pohár champagne meg a legszürkébb hétköznapokból is ünnepi hangulatot varázsol. Alex Nietosvuori 25 éves kora ellenére már megfordult a világ jó néhány komoly éttermében, ilyen például a három Michelin-csillagos, és a San Pellegrino szerint a világ 100 legjobb étterme közé sorolt oslói Maaemo, a Daniel Berlin Krog, a chilei Boragó vagy esetleg a koppenhágai Bror. Jelenleg éppen szabadúszóként azon tevékenykedik, hogy megnyissa a saját éttermét. Kérésemre most megosztja veletek is egyik fogásának receptjét.
Krumpli, túró, szalonna
Hozzávalók 12 személyre és elkészítési mód
-
1 kg burgonya
-
50 g organikus liszt
-
25 g sózott vaj
-
500 g mangalica zsír aprítva
-
200 g túró
-
100 g tejföl
-
50 g creme fraiche
-
só
-
friss fenyőrügy
Palacsinta
A burgonyát megmossuk, szárazra töröljük, majd 180° C-on 1 órán keresztül sütjük. Ha elkészült, hámozzuk meg és törjük össze krumplinyomóval. 500 g áttört krumplihoz adjunk hozzá 50 g lisztet, 25g olvasztott sózott vajat, 10 g sót, porciózzuk ki 25 g-mos labdákká, majd sütőpapír között nyomjuk laposra. Egy teflon serpenyőben süssük nagyon lassan, míg aranybarna lesz.
Túró
A túrót összekeverjük egy tálban 12 g sóval, a tejföllel, a cream fraiche-sel, a végén pedig helyezzük be a hűtőbe.
Tepertő
Egy nagy edényben a szalonnából kisütjük a zsírt, ha kész, papírtörlő segítségével leitatjuk, majd megsózzuk ízlés szerint.
Fenyőrügy
A friss rügyekről leszedjük a zsenge tűleveleket, majd hűtőbe helyezzük.
Tálalás
Visszamelegítjük a krumpliból készült palacsintákat, ráhelyezzük a túrós masszát, megszórjuk a tepertővel, a tetejére pedig a tűleveleket teszünk. Együk bátran kézzel félbehajtva, úgy, ahogyan a mexikóiak a tacot.
Krumpli, túró, szalonna
Borajánlat
Champagne Taittinger "Les Folies de la Marquetterie" Brut
A Taittinger Ház legelső Champagne de Domaine-je 45% chardonnay és 55% pinot noir házasításából született. A pezsgőt kizárólag a Marquetterie kastélyt körülölelő parcellákon termett szőlőkből készítették el, az alapborhoz pedig a szüret utáni első préselésből származó mustot használták fel, egy részét tölgyfahordóban érlelték, a palackokat pedig öt évig érlelték.
Az érlelésnek köszönhetően mélyebb lélegzetű champagne, finom gyümölcsösséggel, almával, körtével, fehér húsú-és trópusi gyümölcsökkel, sárgabarackkal, visszafogott virágossággal, kiegészülve brióssal. Harmonikus champagne, könnyed fás jegyekkel, krémességgel és némi vaníliával. (a champagne-t a Bor és Más Kft forgalmazza)
(A cikkem eredeti változata a Pezsgőakadémia számára készült, részletek ITT.)
Recept: Alex Nietosvuori
Borajánlat, borítókép: Németi Sándor